Avcılar Akşam Lisesi

AVCILAR AKŞAM LİSESİ

Avcılar Akşam Lisesi

Avcılar akşam lisesi eğitimine devam etmekte zorlanan kişiler için eğitim fırsatı sunan, önemli bir hizmet sağlıyor.

Eğitim hayatında zorluklar yaşayanlar, Avcılar akşam lisesi gibi örgün eğitim veren akşam okullarına devam edebiliyor. Çok sayıda öğrenci ya da yetişkin eğitimine çeşitli sebeplerden dolayı devam edemiyor. Yaşı geçince artık okula gidemeyeceğini düşünenler için hizmet veren akşam liseleri, düşük sınıf mevcutlarıyla örgün öğretiminin yaş sınırı olmayan şeklidir. Hukuki açıdan diğer liselerden mezun olanlardan farksız olan akşam liseleri, üniversiteye girişlerde engel teşkil etmez. Birçok avantajı olan ve askerlik tecili konusunda da hizmet veren bu okullara belirli kriterlere sahip olan öğrenciler kayıt olabilmektedir.

Devlet okulları kontenjanın çok üzerinde öğrenci alabildiği için birçok kişi bu konuda şikayetlerini dile getirebilmektedir. Oysa ki çok sayıda akşam lisesi özel okul olarak yüksek bir fiyatlandırma ortaya çıkarmaktır. Bu fiyatlandırmalardan yararlanmak ve akşam lisesine devam etmek imkanı olmayan öğrenciler çok sayıda çalışmayla başarılı olabilir.

 

Akşam Liselerine Kayıt Şartları

 

Akşam liselerindeki kayıtlar için öğrencilerin ya ortaokul mezunu olmaları ya da liseden terk etmiş olmaları gerekir. Çünkü kayıt gerektiğinde bu şartların oluşturulması gerekir.

  • Ortaokul mezunu olmak
  • Lise eğitimini yarıda bırakanlar
  • Açık Öğretim Liselerinden ayrılanlar

 

Bu şartları taşıyan kişiler, öğrenim belgelerinin aslı, nüfus cüzdanı örneği ve 18 yaşını doldurmamış olanlar için veli nezaretiyle kayıt yaptırabilmektedir. Çok sayıda öğrencinin tercih ettiği bu sistem normal lise gibidir. Özel ve devlet olmak üzere iki farklı çeşidi olan akşam liseleri, öğrencilerin 4 yıl eğitim gördüğü liseler şeklinde kredili olarak işlemektedir. Akşam lisesinde de lise 1, 2, 3 ve 4 vardır. Bu yüzden öğrenciler lise eğitimine başlamış olsalar bile kredilerine göre devam sınıflarını değiştirebilirler. Akşam liseleri çalışan öğrenciler için de oldukça uygundur.

 

Alan Seçimi Nasıl Olur?

 

Alan seçiminin oldukça önemli olduğu liselerde, öğrencinin yeteneğine göre yönlendirilmesi önemlidir. Bu yüzden özel de olsa devletin de olsa hangisini seçilirse seçilsin öğrencinin doğru alan seçebilmesi için yardımcı oluyoruz.

Okulların amacı Açık Lise eğitiminde verim alamayan öğrencilerin liseyi bitirebilmesidir. Günümüzde üniversite mezunlarının dahi iş bulmakta zorlandığı bilinirken liseyi bitirmemek büyük bir kayıptır. İnsanlar hem sosyalleşebilecekleri hem de lise eğitimlerini tamamlayabilecekleri birçok imkana sahip olarak liseden mezun olabiliyor. Gerçekten de önemli bir adım olan ve eğitime devam etmek için 15 yaşından 65 yaşına kadar geç olmadığına işaret eden bu eğitimler sayesinde siz de yarım kalan eğitiminizi tamamlama şansına ulaşabilirsiniz. Avcılar akşam lisesi ve benzer ilçelerde eğitim veren kurumlarda siz de eğitim

 

Krediler Tamamlanabilir

Eğitim sırasında krediler tamamlanarak uygun bir sistemin belirlenmesi hedeflenir. Eğer öğrencinin 90 kredisi varsa kalan kredilerini tamamlamak üzere harekete geçerek lisede kaldığı yerden devam edeceği sınıf ve alana yönlendirilmesi yapılır. Öğretmenlerle aktif bir eğitim süreci söz konusu olduğundan verimli ders çalışmak mümkün olmaktadır. Özellikle açık liselerde başarılı olmayanlar öğretmenlere canlı olarak soru sorma fırsatı elde edeceği için güvenle eğitim alabilirler. Akşam liselerine kayıtlar belirli zamanlarda başlıyor.

Sohbeti Başlat
1
Canlı Destek
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?