Bize yazın

Sorunuz mu Var?

Biz Cevaplayalım

Aklınıza takılan veya merak ettiğiniz hususlar için istediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz. Dilerseniz site üzerinden form yollayarak, dilerseniz de bilgi@denizaksamliseleri.com adresine e posta atarak bize sorularınızı iletebilirsiniz. Sizlere en kısa sürede dönüş yapıyoruz.

Deniz akşam liseleri

Akşam Lisesi

Nedir?

Örgün eğitim hakkını kaybetmiş kişilerin lise eğitimlerini tamamlamaları için gidebilecekleri, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı özel okul türüdür.

Akşam Liselerine; Ortaokul mezunları, Lise eğitimine hiç başlamayanlar, Lise eğitimini yarıda bırakanlar, Örgün eğitim hakkını (Lisede 2 sene üst üste sınıfta kalmak) kaybedenler ve Açık Lisede okuyanlar kayıt yaptırabilirler, Liseden mezun olabilir ve Üniversiteye gidebilirler.

Akşam Liselerinin kazanılan haklar açısından, gündüz eğitim ve öğretim veren özel yada devlet okullarından hiçbir farkı yoktur ve aynı haklara sahiptirler.

Neden Akşam Lisesi?

Akşam Lisesinden mezun olan öğrenciler örgün, gündüz ortaöğretim kurumlarından mezun öğrenciler ile aynı haklara sahiptir.
Çeşitli nedenlerden dolayı öğrenimini tamamlayamayan, yarım bırakan veya okuma hakkını kaybeden herkes Akşam Lisesi olanaklarından faydalanabilmektedir.

Akşam Lisesinden mezun olan öğrenciler ile gündüz öğrenim veren liselerden mezun olan öğrencilerin sahip olduğu diplomalar arasında hiçbir fark bulunmamaktadır ve aynı haklara sahiptir.
Diploma ve kazanılan haklar açısından gündüz öğrenim veren liselerden hiçbir farkı bulunmayan Akşam Liselerinin en önemli özelliği derslerin çalışma saati bitiminde başlamasıdır.
İşe alımlarda ve Üniversiteye girişlerde haklarınızın aynı şekilde devam etmesi, Akşam Liselerinin tercih edilmesinde çok önemli bir faktördür.

Deniz Akşam Liseleri

SIKÇA SORULAN SORULAR

Herhangi bir ortaokuldan (şu anki adıyla ilköğretim) mezun olan herkes, 18 yaşını doldurdukları taktirde, akşam lisesine kaydolabilirler. 18 yaşını doldurmamış kişilerin ise akşam lisesine kaydolabilmesi için örgün öğretim haklarını kaybetmiş olmaları gerekmektedir. 

  • Ortaokul diploması ya da tasdikname
  • Nüfus cüzdanı sureti
  • Askerlik durumu bildirir belgesi
  • İkametgah belgesi
  • 4 adet fotoğraf
  • 18 yaşından küçük adayların veli göstermesi

Akşam lisesinin en büyük avantajı eğitimin, tıpkı normal öğretim gibi, yüz yüze verilmesidir.

Açık lise eğitiminde öğrenme süreci öğrencinin kendisinden beklenmekte ve standart testler ile öğrenimin başarısı değerlendirilmektedir. Açık lisenin sunduğu bu eğitim yöntemi kişilere lise diploması alma olanağı sunsa da, üniversite giriş sınavı istatistikleri dikkate alındığında, eğitim kalitesi olarak isteneni verememektedir.

Akşam lisesinde ise eğitim yüz yüze verilmekte, öğrencilerin eksik kaldığı noktalar öğretmenlerce desteklenmekte ve değerlendirmesi yine okul içerisinde yapılmaktadır. Bunun sonucu olarak lise eğitimini tamamlamanın haricinde öğrencilerin yüksek eğitime devam etme şansı da artmaktadır.

Akşam liselerine aslında yılın her gününde ön kayıt olarak, kayıt oluşturulabilir. Ancak kesin kayıtlar Haziran ayında okulların kapanması ile başlar ve Ekim ayının 15. gününe kadar devam eder.

Ekim ayının 15. gününe kadar kaydını oluşturan öğrenciler, kayıt oldukları eğitim ve öğretim yılında başarılı oldukları durumda bir üst sınıfa geçerler. Bunun dışında oluşturulan kayıtlar bir sonraki eğitim ve öğretim dönemi başlar.

Eğitim ve Öğretim yılı yeni dönem derslere başlama tarihi 16 – 17 – Eylül olarak belirlenmiştir. Yıllara göre bu tarihler hafta başının tarihine göre değişkenlik gösterebilir.

Açık öğretim lisesinde öğrenim gören öğrenciler , Eğer açık öğretim liselerinden ayrılarak Akşam liselerine geçiş yapacaklarsa , 30 Ağustos ile 15 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan Açık Öğretim Liseleri 1. Dönem kayıt yenime işlemlerini yapmamaları gerekmektedir. Aksi takdirde Açık öğretim liselerinde kayıt yenileyen öğrenciler , yenilenen kayıtlarını iptal ettirmeden tasdikname alamaz, ve akşam liselerine kayıt yaptıramazlar

Akşam Liseleri örgün eğitim veren liseler ile aynı şekilde 4 yıl eğitim verir. Liseye yeni başlayan öğrenci akşam lisesi mezunu olabilmek için 4 yıllık eğitimi tamamlamak zorundadır. Bununla beraber öğrenciler akşam lisesine kayıt oldukları sınıftan sonraki kalan sürede eğitimlerini tamamlarlar.

Akşam liselerinden mezun olan öğrenciler, diğer öğrencilerle aynı lise diplomasına sahip olacakları için, normal öğrenciler gibi her sınava girebilirler.

Askerlik çağına giren öğrencilerin tecil işlemleri için askerlik şubelerine verecekleri Ek-C2 belgesi ile tecil işlemleri yapılmaktadır.
Bu işlem genelde ocak ayı gibi yapılmakta olup öğrencinin Ek-C2 belgesini bizzat kendisinin elden götürmesi gerekmektedir.

Alan seçiminin oldukça önemli olduğu liselerde, öğrencinin yeteneğine göre yönlendirilmesi önemlidir. Bu yüzden özel de olsa devletin de olsa hangisini seçilirse seçilsin öğrencinin doğru alan seçebilmesi için yardımcı oluyoruz.

Okulların amacı Açık Lise eğitiminde verim alamayan öğrencilerin liseyi bitirebilmesidir. Günümüzde üniversite mezunlarının dahi iş bulmakta zorlandığı bilinirken liseyi bitirmemek büyük bir kayıptır. İnsanlar hem sosyalleşebilecekleri hem de lise eğitimlerini tamamlayabilecekleri birçok imkana sahip olarak liseden mezun olabiliyor. Gerçekten de önemli bir adım olan ve eğitime devam etmek için 15 yaşından 65 yaşına kadar geç olmadığına işaret eden bu eğitimler sayesinde siz de yarım kalan eğitiminizi tamamlama şansına ulaşabilirsiniz.

Eğitim sırasında krediler tamamlanarak uygun bir sistemin belirlenmesi hedeflenir. Eğer öğrencinin 90 kredisi varsa kalan kredilerini tamamlamak üzere harekete geçerek lisede kaldığı yerden devam edeceği sınıf ve alana yönlendirilmesi yapılır. Öğretmenlerle aktif bir eğitim süreci söz konusu olduğundan verimli ders çalışmak mümkün olmaktadır. Özellikle açık liselerde başarılı olmayanlar öğretmenlere canlı olarak soru sorma fırsatı elde edeceği için güvenle eğitim alabilirler. Akşam liselerine kayıtlar belirli zamanlarda başlıyor.

Neden Lise Mezunu
Olmalıyım?

Günümüzde çeşitli devlet kurumları veya özel kurumlarda lise diploması olmayanlara iş imkanı sağlanmamaktadır. Bu nedenle lise diploması olmayanlar devlet memuru olamadıkları gibi askeri personel, özel güvenlik şirketleri vb. birçok kurum ve kuruluşlarda işe kabul edilmeyeceklerdir.

İşyeri açma gibi durumlarda da yine lise diploması gerekliliği karşımıza çıkmaktadır. Akşam Liselerinde eğitim almak için yaş sınırının olmaması çok büyük fırsattır.
Çeşitli sebeplerle lise diploması alamayan, lise eğitimini yarım bırakmış olan öğrencilerimize eğitimlerini tamamlamaları için Deniz Akşam Lisesi gerekli imkanı sunmaktadır.
Gündüz çalışıp işinize giderek, akşamda eğitiminize devam ederek lise diploması alma fırsatını kaçırmamış aynı zamanda üniversite yolunda bir adım ilerlemiş olacaksınız.

Sohbeti Başlat
1
Whatsapp Destek
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?